• Aplikace VOLBY je systém pro realizaci elektronických voleb např. do akademického senátu. V následujícím textu budou představeny základní funkcionality a správný postup pro úspěšné hlasování.

Aplikace VOLBY je dostupná na adrese https://evolby.upce.cz/.

• Úvodní strana

Na úvodní straně naleznete seznam voleb. U každých voleb je zobrazeno, v jakém časovém horizontu budou probíhat, jestli již probíhají či jsou již ukončeny.

Před samotnou volbou je potřeba se do aplikace přihlásit pomocí tlačítka „Přihlásit“, a to buď v záhlaví aplikace, či přímo u daných voleb. Pro přihlášení se využívá standardní systém jednotného přihlašování UPCE. Pro přihlášení tedy použijte své NetID ve tvaru st##### nebo jmpr#### (bez @upce.cz) a heslo, kterým se přihlašujete např. do intranetu nebo do počítače.

Ověření uživatelů je nutné pouze k vyhodnocení oprávnění volit a zamezení možnosti opakované volby – Volby jsou zcela anonymní. Bez přihlášení si lze pouze zobrazit seznam kandidátů pro dané volby.

• Po přihlášení se objeví tlačítko „Volit“. Tlačítko „Volit“ se zobrazuje u všech voleb, ve kterých máte právo volby. Po kliknutí na něj přejdete přímo k volebnímu formuláři. Pokud nevidíte tlačítko „Volit“, přestože se volby týkají Vaší organizační jednotky/fakulty, ujistěte se, že volby v daný okamžik již začaly, případně zda stále probíhají. Pokud volby v aktuální chvíli opravdu probíhají a vy tlačítko „Volit“ nevidíte, patrně se vaše uživatelské údaje nedostaly do seznamu voličů. Tuto situaci zkonzultujte s volební komisí.

• Volba

Před samotnou volbou je potřeba odsouhlasit pravidla voleb. Pravidla si, prosím, pečlivě přečtěte. Mohou být odlišná pro jednotlivé volby na jednotlivých fakultách. Po zaškrtnutí políčka „Rozumím, jak správně volit“ se Vám zpřístupní tlačítko „Volit“, pomocí kterého se přesunete k samotné volbě.

• V prvním kroku nejprve kliknutím na jméno kandidáta označíte vámi preferované kandidáty, které se následně přesunou do části „Moje volba“.

• Vámi zvolené kandidáty můžete smazat kliknutím na křížek u jména daného kandidáta.

Pokud přesáhnete počet možných kandidátů, aplikace Vám v závislosti na volebních pravidlech nemusí povolit přidání dalšího kandidáta.

V momentě, kdy budete mít v části „Moje volba“ všechny kandidáty, pro které chcete hlasovat, pokračujte kliknutím na tlačítko „Pokračovat na rekapitulaci“.

• V části rekapitulace si můžete ověřit, že na Vašem hlasovacím lístku jsou kandidáti správně zadaní. V případě, že chcete provést změny, můžete se vrátit zpět na výběr kandidátů (tlačítko vlevo). Je-li hlasovací lístek vyplněný správně, můžete Vaši volbu potvrdit kliknutím na tlačítko „Odeslat“.

• Před samotným odesláním volby Vás aplikace vyzve k potvrzení odeslání. Cílem je, aby se uživatelé ujistili, že již nechtějí provést další změny.

• Po odeslání hlasu se zobrazí potvrzení o úspěšném odeslání hlasu. Uživatel si může zobrazit přehled odevzdaných zašifrovaných hlasů, aby si ověřil, že jeho hlas se nachází ve virtuální volební urně s ostatními hlasy. Neexistuje však žádná vazba mezi zašifrovaným hlasem a voličem.

Dále by měl uživatel obdržet potvrzovací e-mail o odvolení. Po odeslání hlasu již není volbu možné změnit, zrušit, či hlasovat znovu.

• Často kladené dotazy

Problémy s přihlášením do aplikace

Máte-li problémy s přihlášením do aplikace ujistěte se, že opravdu zadáváte správné heslo. Pokud problémy s přihlášením setrvávají, zkuste si změnit heslo k vašemu účtu.

Problémy s odesíláním hlasování

Potřebujete poradit?